Obezite günümüzde en önemli sağlık sorunları arasında birinci sirayi almaktadır. Bugün toplum sorunu olan ,kilo alirken de kilo verirken de para odedigimiz Obeziteyi konusalim . Sismanlik veya obezite genel olarak ,beden yağ oraninin yağsız kisma göre aşırı artması dir .Baska bir tarifi ise boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.Basit bir ifade ile kilo artisinin istenenden fazla olması. obezite deyip geçmemek gerek , obezite metabolik bir hastaliktir. Yani vücudun tamamını bütün vucut fonksiyonlarını ilgilendirir. Metabolizmanın çalışmasını , ahengini bozar .Hastaliklarin habercisidir.hastaliklarin daha kolay gelmesine öncülük eder.Örnek vermek gerekir ise şeker hastaligi , tansiyon hastaliklari kalp hastaliklari vs cogunlukla sismanlik la ya beraber veya şişmanlık sonrasi oluşur. Sağlıklı olmanın sağlıkı yaşamanın birinci kuralı normal kiloda olmaktır.
NEDEN KİLO ALDIĞIMIZA CEVAP ARAYALIM?
— Tüm canlılarda olduğu gibi, insan da yaşaması için gerekli olan enerjiyi besinlerden alarak hayatını sürdürür.Gerekli olan enerji miktari, kişinin yaşına cinsiyetine kişinin yaptığı işin mahiyetine göre değişir. Ortalama olarak günlük 2000 -2500 kalorilik bir besin alması gerekir , alınan kalori miktari yapılan işin mahiyetine göre artabilir yada azalabilir.Fiziksel güç gerektiren işte çalışan daha fazla enerji ye ihtiyacı vardır.Masa başında memur daha az enerji kullanır..Besinlerle aldığımız enerji ,vücudun kullandığı enerjiden fazla ise , fazla enerji vücudumuzda yağ olarak birikir . Çünkü vucut çok pintidir hep yarın için hazırlık yapar hep yarını düşünür ve böylece kilo almış olur.
BESİNLERLE ALINAN ENERJİYİ VUCUT NASIL KULLANILIR?
1) Bazal metabolizma İle kullanılır( Vücudun tam istirahat durumunda ( uykuda ) kullandığı enerji miktarı. 2) Yenen GIDALARIN sindirimleri için kullanilan enerji miktarı .
3) Fiziksel aktivitesinde kullanılan enerji miktarı. Vücut için gerekli olan enerji miktarı yukarıdaki üçünün toplamı kadardır.
Eğer bundan fazla enerji alınıyor ise ( yani fazla yemek yeniyor ise) kısır döngü devam eder ,OBEZİTE oluşur.
Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eder ,yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır.
Beslenme İnsanın büyümesi, gelişmesi ,üretken olması için sağlıklı olarak yaşantısını devam ettirebilmesi besinlerden aldığı enerjidir . Yenen besinler yeterli , dengeli , DOĞAL ,vucudun kullanabileceği ( toleraedebildiği ) türden olması gerekir.
Ancak beslenmek karin doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.
Beslenmenin kuralları olmalıdır.
1—-Beslenmenin birinci kuralı yaradılış fıtratına uygun olarak beslenmek olmalıdır. Bunu ifadeyi açacak olursak her canlı türünün hangi tip besinlerle beslenecegi yaradılışdan planlanmıştır. Yani yaşayan her canlı ne yiyeceğini bilir ve secerek yer..Eger doğudaki canlıların beslenme biçimlerine göz atacak olursak ,dikkat le bakarsak anlariz (bir kısmı otcul , bir kısmı etçil dir Bir kısmı böcekcil bir kismi kemirgendir vs . Yırtıcılar ot yemez, otcullar et yemez, zira her canlının beslenmesi için agiz yapısı ,dişleri ,yutak ,mide bagirsaklari özel olarak planlanmistir ve oluşturulmuştur)
2—-Vucut icin uyumlu gidalarla beslenmek gerekli, bir besin bir kisiye iyi ,faydali diğer kisiye faydasiz hatta ZARARLI olabilir, uyumsuz olabilir ,zira her vucut birbirine benzemez..Uyumsuz olan besinler bedeni bazen strese sokar, bazende zayiflatabilir. Buda devamlı ise hastaliklar geliyor demektir.
3—- Obeziteyi oluşturan sebep sadece çok yemek DEĞİL. Dengesiz ve vücuda uygun olmayan besinlere beslenmedir,daha ziyade tek tip beslenmedir,mesela düşük degerli karbonhidratla fazlaca şekerli ve nisastalı abur cubur denen beslenme gibi.vs)

Önceki İçerikBATI TIBBINDA ALLERJİK ASTIMIN ETYOLOJİSİ VE PATOLOJİSİ
Sonraki İçerikAkupunktur’un Felsefesi